Bilgisayar Nedir ve Geçmişten Günümüze Gelişimi.


Bilgisayar nedir sorusu ile başlayalım.

Bilgisayar; kullanıcıdan aldığı komutlar doğrultusunda Aritmetik ve Mantıksal işlemleri yapabilen, bu verileri saklayabilen ve istenildiğinde tekrardan çağırabilen Elektro Mekanik cihazlardır.

Bilgisayarda veri giriş çıkış hiyerarşisini şu şekilde sıralasam yanlış olmaz her halde.
  •  Bilginin Girişi (Giriş birimleri: Klavye, Mouse, Kamera, Scanner, Fax-Modem vb.)
  •  Bilginin saklanması (Hafıza: Harddisk, Sdcard, Flash bellekler, cd-rom vb.)
  •  Bilginin işlenmesi (Beyin: Merkezi işlem birimi-Central Processing Unit-CPU)
  • Bilginin çıkışı (Çıkış birimleri: Monitör/ekran, Printer/yazıcı, Plotter/çizici, modem)
Bilgisayar dünyasının geçmişi
Ve şimdide Atalarımızı bir görelim yani artık cebimizde dahi taşıdığımız gelişmiş hesap makinelerinin taş devrindeki hallerini bir görelim.

İlk bilgisayar II dünya savaşı sırasında askeri uygulamalarda kullanılmak üzere 1940'larda Pensilvanıya Üniversitesinde elektrik mühendisliği okulunda daha az isabet hatalı uzun menzilli füzelerin hesaplamalarında kullanılmak amacı ile imal edildi. 18.000 adet elektronik tüp (kondansatör, tistör, transistörler, v.b) kullanılarak imal edilen ilk bilgisayar olma özelliğine sahip olan ENIAC yaklaşık 30 ton ağırlığa ve 167 m2 kurulu alana sahipti. Sizlerinde tahmin edebileceği gibi bu devasa cihaz büyüklüğünün hakkını verecek büyüklüktede bir güç (yaklaşık 150kw) tüketiyordu. 
Bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert tarafından yaklaşık 4 yılda imal edildi. Yaklaşık maliyeti 500.000 dolar idi. ENIAC saniyede 5000 toplama işlemi yapabiliyordu fakat aşırı ısınma nedeni ile bir kaç dakika içinde arıza veriyordu.

Zaman İlerledi ve bilgisayarların küçülen boyutlarının yanı sıra yaptıkları işlemler arttı ve fiyatları da düşmeye  başladı.
 1975 yılında üniversite ve büyük şirketler dışında kullanılabilecek kadar ucuz ilk kişisel bilgisayar olan ALTAIR 8800 piyasaya sunuldu.
ALTAIR 8800 monitör yerine oldukça karmaşık ışıklı bir panel kılavye yerine ise anahtar guruplarının kullanılması ile kontrol panelinden oluşuşuyordu.

Söz konusu bu garip, kullanışsız bilgisayar bu dönemde bir bilgisayarın bütün kişiler tarafından kullanılabilecek kadar uygun fiyatlı olabileceğini göstermesi bakımından bir ilk olarak aklımızda yer edindi.

Aplle 1977 yılında iki kardeş tarafından evlerinin garajında imal edilmiş monitör yerine bir televizyon kullanılmış olmasının yanında bir klavyesi olan ilk bilgisayardı.
Dönemin gelişen icadı olan bu kişisel PC 666 dolara satışa sunulmuştu ve o dönemde 200 adet imal edilmiştir.


70'lerin sonuna doğru kişisel bilgisayarların, elektronik sanayisinde yerinin
büyük olacağı anlaşılınca, ileride bilgisayar dünyasının mavi devi olarak anılacak olan
IBM, 1981 yılında ilk IBM PC'yi piyasaya sürdü. Dört yıl içinde bir milyon PC satıldı.


1 yorum: